Pravidla Famfrpálu

Od Lucky |

V posledních třech dnech se Lísek proměnil v Bradavice, díky čemuž jsme měli příležitost zahrát si Famfrpál. Zde jsou pravidla vyladěná pro naše podmínky. Inspirace pochází z https://famfrpal.cz.

Ideálně 3 rozhodčí - jeden hlídá pohyb camrálu, dva potlouky.

Košťata jsou ~60cm klacky obalené omotávkou (staré deky) převázané provázkem. Kdo neudrží koště mezi nohama, "padá" a musí se jít oživit dotykem své branky. Košťata se nepoužívají k bránění, napadání hráčů, ani se protihráčům nevytrhávají (to může jen zlatonka).

Střelci a brankáři hrají s camrálem (u nás míč na vodní pólo). Střelci (a brankář) se snaží skórovat vhozením do branky soupeře - za 10 bodů. Brankář má navíc výhodu v tom, že nesmí být u svého brankoviště (3m) vybit a napadán. O camrál se jinak střelci a brankáři mohou prát, ale pouze o míč, ne mezi sebou. Mohou s ním běhat a házet si ho mezi sebou.

Branky jsou 3 kýble na každé straně.

Odrážeči hrají s 2 potlouky, kterými vybíjí protihráče (mimo brankáře v brankovišti). Vybitý hráč se vrací do hry po dotknutí vlastní branky. Po dobu vybití hráč sleze z koštěte a do hry se nezapojuje. Pokud má v ruce míč, pokládá ho na zem v místě, kde je vybit. Odrážeči se mohou vybíjet navzájem. V jednu chvíli mohou držet pouze jeden potlouk. Pokud je potlouk při vybíjení chycen, hráč není vybit a položí potlouk v místě, kde ho chytil.

Celá hra je 10 minut dlouhá.

Chytači a zlatonka vstupují do hry v 5. minutě. Cílem chytačů je chytit zlatonku - míček zavěšený v podkolence za trenkami nestranného hráče. Po jejím chycení tým získává 50 bodů a končí poločas (pokud není druhý poločas a není vyrovnané skóre). Zlatonka může vytrhávat košťata (= jako vybití), držet, odstrkovat. V 8. minutě zlatonka dostává handicap - hraje bez jedné ruky.

Hraje celkem 5 hráčů:
1 brankář
2 střelci
1 odrážeč
1 chytač